ACS770ECB-200U-PFF-T Sensor Transducer 5-CB Formed Leads Package Hall Effect Based Linear Current
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS770ECB-200U-PFF-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Supply : 5V
Response Time : 4.6µs
Current - Supply (Max) : 15mA
Current - Sensing : 200A
Contact Now
ACS770ECB-200U-PFF-T Sensor Transducer
5-CB Formed Leads Package Hall Effect Based Linear Current
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
20mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±0.6%
Voltage - Supply
5V
Response Time
4.6µs
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Unidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
5-CB Module
ACS770ECB-200U-PFF-T Sensors Transducers
This ACS770ECB-200U-PFF-T sensor transducer features a 5-CB formed leads package, PFF and is designed for applications that require accurate current measurement. It has a wide operating temperature range of -40°C to +105°C and a current range of 50mA to 200A. The sensing element is a low-cost, low-power, high-precision Hall-effect element. This device provides excellent reliability, accuracy and repeatability with a wide dynamic range. It is suitable for both AC and DC current measurements.