XC7A35T-3FGG484E IC Programmable Chip Gate Array (FPGA) Consumer Electronics
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : XILINX / AMD
Model Number : XC7A35T-3FGG484E
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Number of LogNumber of LABs/CLBs : 2600
Total RAM Bitsage (Vdss) : 1843200
Number of I/ODrain (Id) @ 25°C : 250
Voltage - Supplyds On, Min Rds On) : 0.95V ~ 1.05V
Operating Temperature : 0°C ~ 100°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
PN : XC7A35T-3FGG484E
Contact Now
XC7A35T-3FGG484E Programmable Gate Array (FPGA) IC Chip Package 484-BBGA
Voltage Supply 0.95V ~ 1.05V
Number of LABs/CLBs
2600
Number of Logic Elements/Cells
33280
Total RAM Bits
Number of I/O
250
Voltage - Supply
0.95V ~ 1.05V
Mounting Type
Operating Temperature
0°C ~ 100°C (TJ)
Package / Case
Supplier Device Package
484-FBGA (23x23)
Product Listing: Programmable IC Chip - XC7A35T-3FGG484E
Product Name: Programmable IC Chip - XC7A35T-3FGG484E
Product Specifications:
  • Model: XC7A35T-3FGG484E
  • Package Type: 484-ball Fine-Pitch Ball Grid Array (FGG484)
  • Manufacturer: Xilinx
  • Operating Temperature: -40°C to 100°C
  • Logic Cells: 33,280
  • Maximum User I/O Pins: 329
  • Block RAM: 1,800 Kbits
  • DSP Slices: 90
  • Clock Management Tiles: 4
  • JTAG Boundary Scan Support: Yes
  • Configuration Memory: Non-volatile Flash
  • Power Supply Voltage: 1.0V core voltage, 1.8V/2.5V/3.3V I/O voltage
Key Features:
  • High-performance programmable logic device
  • Fine-Pitch Ball Grid Array (FGG484) package for reliable operation
  • Compact size with 484 pins for space-constrained designs