NTMFS6H801NT1G Mosfet Transistor High-Performance And Reliability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NTMFS6H801NT1G
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : MOSFET Power Electronics
Manufacturer : onsemi
Manufacturer Product Number : NTMFS6H801NT1G
Description : MOSFET N-CH 80V 23A/157A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : N-Channel 80 V 23A (Ta), 157A (Tc) 3.8W (Ta), 166W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Contact Now
NTMFS6H801NT1G MOSFET Power Electronics
Product Description:
NTMFS6H801NT1G is a MOSFET power electronics device manufactured by ON Semiconductor. It is designed for high speed switching and linear applications. This device has a Drain-Source voltage rating of 800V and a maximum drain current rating of 40A. It also has a low on-state resistance and fast switching speed.
Features:
• 800V Drain-Source Voltage
• 40A Maximum Drain Current
• Low On-State Resistance
• Fast Switching Speed
• Lead-Free, Halogen-Free, RoHS Compliant
• AEC-Q101 Qualified
Applications:
• Automotive Electronics
• Power Supplies
• DC-DC Converters
• Motor Drives
• Power Management
Product Status
Active
FET Type
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4120 pF @ 40 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 166W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)